Të paktën 5 persona kanë humbur jetën, ndërsa janë shkaktuar dëme të shumta si pasojë e tornados që ka ndodhur 80 kilometër në jug të qytetit St. Louis

Të paktën pesë persona kanë humbur jetën dhe dëme të mëdha janë shënuar për shkak të tornados në Missouri të SHBA-së, transmeton Anadolu.

Sipas deklaratës së sherifit në zonën Bollinger, Casey Graham dhe informimit nga zyrtarët e rajonit, të paktën pesë persona kanë humbur jetën, ndërsa janë shkaktuar dëme të shumta si pasojë e tornados që ka ndodhur 80 kilometër në jug të qytetit St. Louis.

Nga fuqia e tornados janë shkulur pemët nga rrënjët, si dhe janë dëmtuar pjesët e jashtme të shtëpive dhe çatitë janë copëtuar, ndërkohë në rajon vazhdojnë punimet e kërkim-shpëtimit.

Mike Parson, guvernatori i Missourit nga llogaria e tij twitter ka ndarë informacionin se ka marrë pjesë në punimet e kërkimit me personelin e situatës emergjente.

“Kemi konfirmuar se ka humbje të jetëve dhe të plagosur për shkak të tornados në Bollinger”, ka konfimuar Parson.

Edhe policia e Autostradës së rajonit Missouri ka ndarë nga adresa e saj twitter pamjet me dron që paraqesin dëmet e shkaktuara nga tornado dhe për të parandaluar humbjen e më shumë jetëve u rekomandoi qytetarëve që të qëndrojnë larg zonës së rrezikshme.

Shërbimi Kombëtar i Motit theksoi se tornadoja me fuqi të lartë shkatërruese ka lëvizur me një shpejtësi rreth 210 kilometër në orë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Konferenca e Sigurisë, Kurti dhe Gërvalla udhëtojnë sot drejt Mynihut

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, sot udhëton për në Mynih të Gjermanisë…

S’ka marrëveshje në takimin Kurti-Vuçiç

Borrell: S’ka alternativë veç dialogut, palët do takohen sërish Ka përfunduar pa…

Stano: BE-ja, bashkë me Kosovën dhe Serbinë, ndërmarrin hapat drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha se ditët në vijim, institucionet…

Filipçe: Pikën kulminante e presim pas një muaji

Tani për tani askush nuk mund të prognozoj se si do të…

Ushtria ukrainase rrëzon një raketë të shkrepur nga aeroplani bjellorus në drejtim të Kievit

Ushtria ukrainase ka njoftuar se ka rrëzuar një raketë ruse, që u…