Numri ditor i viktimave të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara ka arritur në nivelin më të lartë në gati një javë pasi 2,474 persona vdiqën gjatë 24 orëve të kaluara.

Deri të mërkurën në mëngjes, 45,435 amerikanë kanë vdekur nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë muajin e kaluar, shkruan “Daily Mail”, transmeton Gazeta Express.

Vetëm për një ditë, në këtë shtet u regjistruan 26,558 raste të reja të infektimit dhe kështu shifra e përgjithshme e të prekurve shkoi në 827,093.

Këto shifra i vendosin Shtetet e Bashkuara bindshëm në vendin e parë në botë, para Italisë, Spanjës e Francës.

Instituti për Matje dhe Vlerësime Mjekësore i Universitetit të Uashingtonit ka parashikuar se numri i të vdekurve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara në gusht do të arrijë në gati 66 mijë persona, mbi 5 mijë më shumë sesa ishte parashikuar më 9 prill.

Pavarësisht shifrave alarmane, presidenti Donald Trump ka paralajmëruar lehtësim të masave kufizuese për ekonominë dhe i ka përkrahur protestuesit që e kanë kundërshtuar izolimin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…