Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka dal kundër ftesës së bërë kreut të Rusisë, Vladimir Putin që të marrë pjesë në samitin e G20 që mbahet në Indonezi në vjeshtë.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki e tha këtë pas njoftimit nga presidenti indonezian, Joko Widodo, i cili bëri me dije se edhe Putin edhe homologu i tij ukrainas, Volodymyr Zelenski janë pajtuar të jenë të pranishëm në samit në Bali, në nëntor.

Widodo si kryesues aktual i grupit G20, tha se I ftoi këta dy president, për shkak të ndikimit të madh që lufta në Ukrainë ka në ekonominë globale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Deputetët miratojnë formimin e Komisioneve Parlamentare

Në seancën e cila është duke u mbajtur në Kuvendin e Kosovës…

“Bregoviq dajre gjenocidi”, proteston Vetëvendosje në Shqipëri

Lëvizja Vetëvendosje me qendër në Shqipëri ka njoftuar se ka organizuar të…

Anketa: Papunësia dhe korrupsioni largojnë të rinjtë nga Shqipëria

Në Shqipëri, papunësia dhe korrupsioni vlerësohen nga një anketë kombëtare me të…

1 viktimë dhe dëme të shumta materiale nga tërmeti në Meksikë

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.4 goditi Meksikën. Lëkundjet u ndjenë…

Zelensky: Ukrainës i ka kushtuar lufta 600 miliardë dollarë

Presidenti Volodymyr Zelensky tha dëmet se totale të shkaktuara në Ukrainë nga…