Shtetet e Bashkuara të Amerikës regjistruan 249,709 raste të reja me coronavirus, dhe 2,814 viktima të premten, shifër rekorde ditore për sa i përket numrit të rasteve.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, vendi ka tanimë 17.4 milionë raste gjithsej nga coronavirusi, si dhe 313 mijë të vdekur.

Të premten vonë, Administrata e Ushqimit dhe e Barnave (FDA) e miratoi vaksinën e dytë kundër coronavirusit në SHBA – e zhvilluar nga kompania Moderna.

Vendimi vjen një javë pasi agjencia miratoi vaksinën e Pfizer-BioNTech, derisa aplikimi i saj filloi nga e hëna.

Rregullatori shëndetësor e konfirmoi gjatë kësaj jave që vaksina e Moderna-s është e sigurt dhe 94 për qind efektive.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…