Shtetet e Bashkuara e paralajmëruan Kinën për pasoja të rënda nëse ofron armë për të mbështetur pushtimin rus të Ukrainës, ndërsa gjenerali më i lartë i Kievit vizitoi qytetin e vijës së parë të Bakhmutit, ku mbrojtësit ukrainas po përballeshin kundër sulmeve të vazhdueshme.

Sirenat e sulmit ajror u ndezën në kryeqytetin Kiev dhe qytete të tjera gjatë natës dhe një sulm raketor rus vrau një person në qytetin perëndimor të Khmelnitskyi, tha kryebashkiaku Oleksandr Symshyshyn në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Uashingtoni dhe aleatët e saj të NATO-s po përpiqen të largojnë Kinën nga ofrimi i ndihmës ushtarake për luftën e Moskës, duke bërë komente publike mbi besimin e tyre se Pekini po shqyrton sigurimin e pajisjeve vdekjeprurëse, duke përfshirë dronët.

Frika perëndimore për ndihmën e Kinës për të armatosur Rusinë vjen ndërsa forcat e Moskës përpiqen të arrijnë objektiva kyçe në Ukrainën lindore dhe ndërsa Kievi përgatit një kundërofensivë me armë të avancuara perëndimore, duke përfshirë tanke luftarake.

“Pekini do të duhet të marrë vendimet e veta për mënyrën se si do të vazhdojë, nëse ofron ndihmë ushtarake – por nëse shkon në këtë rrugë, do të ketë kosto reale për Kinën”, tha për CNN, këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

Ndërsa Kina nuk kishte ecur përpara në ofrimin e asaj ndihme, as nuk e kishte hequr opsionin nga tavolina, tha Sullivan në një intervistë të veçantë në programin “This Week” të ABC.

Pekini ka refuzuar të dënojë sulmin e Moskës ndaj Ukrainës, së fundmi në një takim të Grupit të Njëzet (G20) në Indi të shtunën. Ajo publikoi një propozim armëpushimi të premten, në përvjetorin e parë të pushtimit rus të Ukrainës, por oferta u prit me skepticizëm midis aleatëve perëndimorë të Ukrainës.

“Kur dëgjoj raporte – dhe nuk e di nëse janë të vërteta – sipas të cilave Kina mund të planifikojë të furnizojë Rusinë me drone kamikaze, duke paraqitur në të njëjtën kohë një plan paqeje, atëherë sugjeroj që të gjykojmë Kinën nga veprimet e saj dhe jo fjalët e tij”, tha ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius për transmetuesin publik gjerman Deutschlandfunk të dielën.

Drejtori i CIA-s, Ëilliam Burns, gjithashtu peshoi në lidhje me Kinën në një intervistë të transmetuar të dielën, duke thënë se agjencia e inteligjencës amerikane ishte “e bindur se udhëheqja kineze po shqyrton sigurimin e pajisjeve vdekjeprurëse”.

“Ne gjithashtu nuk shohim që një vendim përfundimtar është marrë ende dhe nuk shohim prova të dërgesave aktuale të pajisjeve vdekjeprurëse,” tha Burns për programin “Face the Nation” të CBS.

Përfaqësuesi republikan Michael McCaul, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, citoi raportet se dronët ishin ndër armët që Kina po shqyrtonte t’i dërgonte Rusisë.

McCaul tha se udhëheqësi kinez Xi Jinping po përgatitej të vizitonte Moskën javën e ardhshme për një takim me presidentin rus Vladimir Putin.

Putini e quajti luftën e Ukrainës, të cilën ai e quan një “operacion special ushtarak”, si një konfrontim me Perëndimin që kërcënon mbijetesën e Rusisë dhe popullit rus.

“Ata kanë një qëllim: të shpërbëjnë ish-Bashkimin Sovjetik dhe pjesën e tij themelore – Federatën Ruse,” tha Putin për televizionin shtetëror Rossiya 1 në një intervistë të regjistruar të mërkurën, por të lëshuar të dielën.

NATO dhe Perëndimi e hedhin poshtë këtë narrativë, duke thënë se objektivi i tyre në ofrimin e armëve dhe ndihmës tjetër për Kievin është të ndihmojnë Ukrainën të mbrohet kundër një sulmi të paprovokuar.

Megjithatë, inkuadrimi i luftës nga Putini si një kërcënim për ekzistencën e Rusisë i lejon shefit të Kremlinit liri më të madhe në llojet e armëve që ai mund të përdorë një ditë, duke përfshirë ndoshta armët bërthamore.

Dmitry Medvedev, ish-presidenti i Rusisë dhe një aleat i Putinit, tha në komentet e botuara të hënën se furnizimi me armë perëndimore në Kiev rrezikonte një katastrofë bërthamore globale.

Ushtria ukrainase tha se kishte rrëzuar 11 nga 14 dronët iranianë gjatë natës të së dielës, duke përfshirë nëntë mbi rajonin e Kievit.

Në vijën e frontit, komandanti i forcave tokësore ukrainase, gjeneral kolonel Oleksandr Syrskyi vizitoi qytetin lindor të Bakhmut, fokusi i sulmeve të Rusisë për muaj të tërë, ndërsa përpiqet të marrë kontrollin e rajonit industrial të Donbasit.

Forcat ukrainase nisën një numër kundërsulmesh dhe zmbrapsën forcat ruse rreth fshatit Yahidne gjatë fundjavës, pasi grupi mercenar rus Ëagner pretendoi se e kishte pushtuar atë dhe fshatin Berkhivka.

Ministria ruse e mbrojtjes tha të dielën se forcat e saj kishin shkatërruar “grupe sabotuese dhe zbuluese” ukrainase, duke përfshirë zonën e Yahidne, ndërsa agjencia shtetërore ruse TASS raportoi se forcat e Ukrainës hodhën në erë një digë në veri të Bakhmutit.

Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur raportet.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy shkarkoi të dielën Eduard Moskalyov si komandant të forcave të përbashkëta, të cilat janë të angazhuara në betejat në Donbas, pa dhënë asnjë arsye.

Në Bjellorusinë fqinje, një aleat rus dhe terren për forcat ruse që sulmojnë Ukrainën, partizanët bjellorusë dhe anëtarët e opozitës në mërgim thanë se ata dëmtuan një avion ushtarak rus A-50 në një sulm me dron pranë Minskut të dielën.

Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur raportet. Nuk pati asnjë përgjigje të menjëhershme nga ministritë e mbrojtjes të Rusisë dhe Bjellorusisë ndaj një kërkese për koment.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Boris Johnson ‘më i bindur se kurrë’ se Putini do të dështojë

Duke folur në konferencën e Konservatorëve Skocezë në Aberdeen këtë pasdite, kryeministri…

Rusia po përdor mercenarët për të përforcuar vijat e frontit në Ukrainë, thotë Britania e Madhe

Inteligjenca ushtarake britanike tha të hënën se Rusia ka përdorur kontraktorin ushtarak…

Ndërkombëtarët u tërheqin “veshin” gjykatësve dhe prokurorëve

Gazetare: Evi Shkopi Dita e gjyqësorit në vendin tonë u shënua me…

Ndaloi makinën që rrezikoi jetën e qytetarëve në qendër të Tiranës, flet heroi i ditës

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur mesditën e sotme në sheshin “Skënderbej”. Teksa…

Çka po ndodhè në kufirin e Bllacës

Ora 19.30, rradhe kilometrike për të hyrë në Kosovë nga Maqedonia!