Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje presidentit rus Vladimir Putin të pranojë realitetin dhe të tërheqë trupat nga Ukraina, pasi presidenti rus për herë të parë e quajti konfliktin “një luftë”.

Agence France-Presse raportoi se që kur Putini nisi pushimin në shkurt, Rusia e ka quajtur zyrtarisht “operacion special ushtarak” dhe ka vendosur një ligj që kriminalizon atë që autoritetet e quajnë terminologji mashtruese.

Por në një konferencë shtypi të enjten, Putin përdori fjalën “luftë” pasi tha se shpresonte ta përfundonte atë sa më shpejt të ishte e mundur.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha të premten:

“Që nga 24 shkurti, Shtetet e Bashkuara dhe pjesa tjetër e botës e dinin se ‘operacioni special ushtarak’ i Putinit ishte një luftë e paprovokuar dhe e pajustifikuar kundër Ukrainës. Më në fund, pas 300 ditësh, Putini e quajti luftën ashtu siç është’.

“Si hap tjetër në njohja e realitetit, ne i bëjmë thirrje atij që t’i japë fund kësaj lufte duke tërhequr forcat e tij nga Ukraina”.

Departamenti i Shtetit tha se, pavarësisht nga terminologjia e Putinit, “agresioni i Rusisë kundër fqinjit të saj sovran ka rezultuar në viktima, shkatërrim dhe zhvendosje”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aksioni në Kumanovë, në mesin e të arrestuarve edhe policë dhe zyrtarë shtetëror

Në aksionin e sotëm në Kumanovë kundër një grupi që merrej me…

Pendarovski-Erdogan: Solidaritet dhe aleancë për ballafaqim me koronavirusin

Presidenti Stevo Pendarovski, në bisedë telefonike i’u falënderua presidentit të Turqisë, Rexhep…

Vritet një zyrtar rus në Kherson, autoritetet ukrainase: Jeta e një tradhtari është e shkurtër

Dmitry Savluchenko, një politikan pro-rus i emëruar nga forcat ruse si kreu…

Putini ‘mendon se po e fiton luftën’, thotë kancelari i Austrisë

Kancelari i Austrisë tha pas takimit me Vladimir Putinin në Moskë javën…

E presin me këngë e valle/ Zbret avioni i parë në Aeroportin Ndërkombëtar të Kukësit

Sot është kryer me sukses zbritja e avionit të parë në aeroportin…