Shtetet e Bashkuara “do të mbështesin përpjekjet diplomatike” të Kievit për të arritur një armëpushim dhe tërheqjen e forcave ruse nga Ukraina, kwshtu tha të mërkurën Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

“Nëse ka hapa diplomatikë që mund të ndërmarrim dhe që qeveria ukrainase beson se do të ishin të dobishëm, ne jemi të përgatitur t’i ndërmarrim ato, edhe pse vazhdojmë të mbështesim aftësinë e Ukrainës për të mbrojtur veten. Por nëse Rusia tërhiqet dhe ndjek diplomacinë, ne jemi gati të bëjmë të njëjtën gjë. Ndërkohë, diplomacia jonë intensive me aleatët dhe partnerët vazhdon. Unë kam qenë pothuajse çdo ditë në kontakt me mikun tim dhe homologun tim Ministrin e Jashtëm të Ukrainës Kuleba. Dhe e kam bërë të qartë se ne do të mbështesim çdo përpjekje diplomatike të qeverisë ukrainase për të arritur një armëpushim dhe tërheqje të forcave ruse.”, tha ai.

Blinken njoftoi gjithashtu një raund të ri sanksionesh ndaj Rusisë, duke synuar 22 “entitete të lidhura me mbrojtjen” ruse, ndërsa Rusia po ecën përpara me pushtimin e saj në Ukrainë.

Subjektet që do të sanksionohen përfshijnë “kompanitë që prodhojnë avionë luftarakë, mjete luftarake këmbësorie, raketa, mjete ajrore pa pilot.
Blinken pati gjithashtu edhe një paralajmërim për Bjellorusinë, duke mbajtur përgjegjës regjimin e Lukashenkos si një  bashkëpunëtor në luftën e zgjedhur të Presidentit Putin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

31 azilantë kthehen nga Gjermania, dërgohen në kamp

Alsat mëson se gjatë ditës së sotme nga Gjermania do të kthehen…

Prokuroria kërkon paraburgim për dy zyrtarët e Agjencisë Qendrore të Prokurimit

Prokuroria Themelore në Prishtinë, njofton opinionin publik se prokurorët nga Departamenti i…

OKB: Çmimet e ushqimeve, në nivelin më të lartë në 10 vjet

Çmimet globale të ushqimeve kanë arritur nivelin më të lartë në më…

Prokuroria nis hetimet për kontrollorët e AlbControl

Shoqërohen disa prej tyre për t’u marre në pyetje Prokuroria e Tiranës…

Rama publikon grafikun e vaksinimit/ Shqipëria, e para mes 10 vendeve të rajonit

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një grafik me të dhënat e vaksinimit…