Zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, Adrienne Watson, ka mirëpritur arritjen e marrëveshjes në Ohër për normalizim marrëdhëniesh në mes të Kosovës dhe Serbisë.

ShBA-ja ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të fillojnë sa më shpejt me zbatimin e detyrimeve që sjell kjo marrëveshje.

“Ne mirëpresim marrëveshjen e lehtësuar nga BE-ja dhe të mbështetur nga ShBA-ja për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe u bëjmë thirrje të dyja palëve që të fillojnë zbatimin e detyrimeve të tyre sa më shpejt të jetë e mundur”, ka shkruar Watson në Twitter.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zelensky: Beteja për Donetsk vazhdon

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka përdorur fjalimin e tij të natës për…

Giorgia Meloni betohet si kryeministre e Italisë

Giorgia Meloni, është betuar sot si kryeministrja e parë femër e Italisë.…

Ja sa do të rrijë në paraburgim Muhamed Zekiri

Gjykatësi i procedurës paraprake ka vendosur sonte vonë që ta pranojë propozimin…

Jan Kop: Kompromiset janë të vështira – mirë se vini në Evropë!

Zhvillimet e fundit për debatet në vend rreth propozimit francez janë komentuar…

FBI: Origjina e COVID-19 vie nga laboratori në Wuhan

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray tha të martën se agjencia e tij…