SHBA-ja thotë se ndihma ushtarake shtesë për Ukrainën me vlerë 2.2 miliardë dollarë do të përfshijë raketa me rreze të gjatë veprimi të afta për të dyfishuar rrezen e sulmit të saj.

Kjo e çon shumën totale të ndihmës ushtarake që ia ka dhënë Ukrainës në më shumë se 29.3 miliardë dollarë që nga shkurti 2022.

Paketa përfshin bomba me diametër të vogël të lëshuar nga toka (GLSDB) të cilat mund të godasin objektivat 150 kilometra larg.

Por zyrtarët nuk pranuan të tërhiqen nga spekulimet se municionet mund të përdoren për të sulmuar pjesë të Krimesë së aneksuar.

“Kur bëhet fjalë për planet e Ukrainës për operacionet, është e qartë se ky është vendimi i tyre”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Pentagonit, gjeneral brig Pat Ryder.

“Kjo iu jep atyre një aftësi me rreze më të gjatë, aftësi zjarri me rreze të gjatë, që do t’ju mundësojë atyre, përsëri, të kryejnë operacione në mbrojtje të vendit të tyre dhe të marrin përsëri territorin e tyre sovran, dhe zonat e pushtuara nga Rusia”.

Rusia aneksoi ilegalisht Gadishullin e Krimesë në vitin 2014 dhe e konsideron atë pjesë të territorit të saj. Por është vënë nën zjarr sporadik nga forcat ukrainase në muajt e fundit.

Vendet perëndimore kanë përjashtuar në mënyrë të përsëritur mundësinë e ofrimit të Ukrainës me armë sulmuese – të tilla si aeroplanë luftarakë – të cilat vendi mund t’i përdorë për të goditur vetë Rusinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Blinken: Rusia po paguan “kosto të lartë” në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha të premten se vendimi i…

Pacientët e sëmurë me astmë, duhet të izolohen deri në 12 javë, sepse janë më të rrezikuar nga koronavirusi

Media britanike “Daily Mail”, raporton se personat e sëmurë me astmë në…

Kosova dhe Shqipëria thellojnë bashkëpunimin ushtarak

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj e ka takuar homologun nga Shqipëria, Niko…

Ekipi i Kosovës parakalon në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike “Tokio 2020”

Nga ora 13:00 edhe zyrtarisht ka filluar ceremonia hapëse e Lojërave Olimpike…

Tjetër tërmet në Turqi

Drejtoria për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD) bëri të ditur se…