Zhvendos 2 aeroplanmbajtëse bërthamore në Mesdhe

Për herë të parë pas 3 vjetësh SHBA-të dërgojnë në Mesdhe dy aeroplanmbajtëse bërthamore USS Abraham Lincoln dhe USS John Stennis, duke lënë të kuptohet se Uashingtoni nuk do të bëjë kurrsesi një hap pas në këtë zonë të rëndësishme gjeopolitike.

Si rrallëherë, në bordin e flotës ushtarake u ngjit edhe ambasadori amerikan në Rusi, Jon Huntsman, një mesazh i qartë ky për Moskën.

“Kur ke 200 mijë ton diplomaci që përshkon Mesdheun, kjo që unë quaj dipomaci, është diplomaci me mbështetje taktike ushtarake, asgjë tjetër nuk duhet shtuar”.

E gjithë kjo lëvizje, në një zonë ku Rusia ka rritur fort kërcënimin ushtarak, duke vendosur veçanërisht në brigjet siriane, luftanije dhe nëndetëse me raketa të telekomanduara.

Zhvendosja e armatës së rëndë amerikane në Mesdhe vjen një muaj para programit të gjerë stërvitor të NATO-s në Maqedoninë e Veriut, vend i cili pritet të anëtarësohet në këtë aleancë. Komanda amerikane në Europë e drejtuar nga Gjeneral Curtis Scaparroti, do të zhvillojë operacionin “Guardian Angel” apo “Engjëlli Mbrojtës”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Do të hapen dyqanet, restorantet e kafenetë, ja vendi i parë në Europë që planifikon të dalë nga izolimi

Synimi është nga 14 prilli. Dyqanet e vogla deri në 400 metra…

Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin në Kinë e solli ushtria amerikane

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian ka bërë deklaratë…

VIDEO / Ushtari izraelit qëllon me plumb pas shpine palestinezin… për qejf

Ky është momenti shokues kur një ushtar izraelit është regjistruar duke qëlluar…

Boris Johnson në Elysee si në shtëpi, këmbët mbi tryezë në takimin me Macron

Në fotot zyrtare me këmbët në tryezë. Më shumë sesa vetë Brexit,…

I doli para një tufë luanësh, udhëheqësi “ngrin” në vend

Një udhëheqës i një ekspedite u trondit kur po ndiqte gjurmët e…