Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden njoftoi Kongresin të hënën për shitjen e planifikuar në Turqi të avionëve luftarakë F-16, një marrëveshje me vlerë deri në 259 milionë dollarë.

Marrëveshja shkon përpara me shitjen e paketës së modernizimit për avionët e Turqisë, pasi drejtuesit e komiteteve të kongresit të SHBA dhanë miratimin jozyrtar, shkruan Reuters.

Nëse miratohet nga Kongresi gjatë procesit të miratimit zyrtar, paketa do të ishte shitja e parë e madhe ushtarake në Turqi që Kongresi ka miratuar prej vitesh.

“Turqia është një aleat i vjetër dhe i vlerësuar i NATO-s,” tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit në një deklaratë. “Administrata Biden mbështet përpjekjet e Turqisë për të sjellë pajisjet avionike të flotës së saj F-16 në standard”, shtoi ai./abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

ISW për vrasjen e blogerit ushtarak rus: Mund të jetë një paralajmërim për shefin e mercenarëve të Wagner, Yevgeniy Prigozhin

Vrasja të dielën e blogerit ushtarak rus Vladlen Tatarsky mund të ekspozojë…

Tahiri në selinë e OKB-së: Kushtetuta e Kosovës është me standarde të larta ndërkombëtare

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri,…

BE-ja ngrin asete ruse në vlerë prej miliarda dollarësh

Shtetet e Bashkimit Evropian deri më tani ka ngrirë asete ruse në…

Lulëzimi i prodhimit të kokainës tregon se lufta kundër drogës ka dështuar

Kokaina është e përhapur kudo në pjesët e largëta rurale të Kolumbisë.…

Rusen që Haga dëshiron ta arrestojë foli në mbledhjen e OKB-së, largohen nga salla përfaqësuesit e Shqipërisë, SHBA-së e Britanisë

Emisarë nga disa vende perëndimore u larguan nga një seancë e Kombeve…