Shtetet e Bashkuara po gjurmojnë një balonë të dyshuar kineze të vëzhgimit që është parë duke fluturuar mbi vende të ndjeshme ditët e fundit.

Zyrtarët e mbrojtjes thanë se ishin të bindur se “baloni i mbikqyrjes në lartësi të madhe” i përkiste Kinës. Së fundmi është parë mbi shtetin perëndimor të Montanës.

Por udhëheqësit ushtarakë vendosën të mos e rrëzonin atë pasi kishte shqetësime mbi rrezikun e rënies së mbetjeve.

Kina nuk ka komentuar ende.

Kanadaja tha të premten se po monitoronte “një incident të dytë të mundshëm” që përfshin një tullumbace vëzhgimi, por nuk tha se cili vend mund të qëndronte pas tij. Po ashtu në deklaratë thuhet se po punon ngushtë me SHBA-në për të “mbrojtur informacionin e ndjeshëm të Kanadasë nga kërcënimet e inteligjencës së huaj”.

Objekti fluturoi mbi Ishujt Aleutian të Alaskës dhe përmes Kanadasë përpara se të shfaqej mbi qytetin Billings në Montana të mërkurën, thanë zyrtarët atje.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes, duke folur në kushte anonimiteti, tha se qeveria përgatiti avionë luftarakë, përfshirë F-22, në rast se Shtëpia e Bardhë urdhëronte që objekti të rrëzohej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shpërthim i fuqishëm në Utah, dyshohet për një meteor

Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar në pjesën veriore të Utah, që…

Kongresistët kërkojnë që SHBA-ja të mos e njoh Vladimir Putinin si president pas vitit 2024

Kongresistët Steve Cohen dhe Joe Wilson kanë prezantuar një rezolutë për t’i…

Ukraina rimerr kontrollin e qytetit pranë Kievit

Ushtria ukrainase pretendon se forcat e saj kanë rimarrë sërish kontrollin në…

Caktohet super-ekspertizë e re financiare në rastin e njohur si “Fondi 3%”

Në seancën e së hënës në rastin e njohur si “Fondi 3%”,…

MPB me apel: Nëse i njihni këta persona, denonconi në 192! (FOTO)

MPB apelon qytetarët që nëse dikush njeh ndonjë nga autorët, si për…