Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me rreze të gjata për të ndihmuar Kievin në kundërofensivë të vazhdueshme.

Zyrtar amerikanë të njohur thanë se raketat ATACMS me një rreze veprimi kanë deri në 300 kilometra, ku do t’i mundësonte Kievit të godiste objektivat ruse thellë pas vijës së frontit, raporton BBC.

E të premten, të paktën një raketë ukrainase goditi selinë e flotës ruse të Detit të Zi në Krime.

Megjithkëtë, një burim ushtarak ukrainas tha sulmi në portin e Sevastopolit u krye, duke përdorur raketa Storm Shadow, të cilat furnizohen nga Britania dhe Franca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mbi 33 mijë raste aktive me Covid-19 në Kosovë

33 mijë e 952 raste aktive me COVID-19 janë aktualisht në Kosovë.…

Sulmi i armatosur në një shkollë në Nashville, adoleshentja me shumë armë vrau tre fëmijë dhe tre të rritur – u qëllua edhe ajo nga policia

Një grua sulmoi dhe qëlloi për vdekje tre fëmijë dhe tre të…

Ushtria armene hap zjarr ndaj pozicioneve azerbajxhanase

Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit njoftoi të enjten se njësitë e ushtrisë…

Brazili “vuan” nga koronavirusi/ Shtohen 16.500 raste në orët e fundit

Brazili ka raportuar 16.508 raste të reja me koronavirus, duke e çuar…

Gjermani: Kapen dy të dyshuarit për vrasjen e 42-vjeçarit, janë po ashtu shqiptarë

Dy personat e dyshuar për vrasjen e 42-vjeçarit shqiptar janë kapur nga…