Shtetet e Bashkuara i kanë dorëzuar Ukrainës qindra raketa Stinger, si pjesë e paketës së ndihmës prej 350 milionë dollarësh që i premtoi javën e kaluar administrata e presidentit amerikan, Joe Biden.

Zyrtarët e Kongresit i thanë NBC se SHBA kishte dorëzuar më shumë se 200 raketa gjatë ditës së hënë, raporton cnn.

Paketa përfshin gjithashtu raketa dhe municione antitank Javelin, të cilat qeveria ukrainase ka thënë se duhet të luftojnë avancimin e ushtrisë ruse.

Raketat Stinger mund të përdoren për të rrëzuar avionët. Gjatë Luftës së Ftohtë, qeveria amerikane furnizoi fshehurazi luftëtarët afganë të rezistencës me thumbues për të rrëzuar helikopterët rusë mbi Afganistan.

Gjermania njoftoi fundjavën e kaluar se po dërgon edhe 500 raketa Stinger në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Janeva nga paraburgimi kërkon nga PSP që lëndët të dorëzohen në Prokurorinë Themelore

Prokurorja Speciale, Katica Janeva nga burgu hetues i Shutkës ka dorëzuar letër…

Shtëpia e Bardhë e shpall luftën kundër korrupsionit përparësi të sigurisë kombëtare

Shtëpia e Bardhë e shpalli luftën kundër korrupsionit si një përparësi themelore…

Vladimir Putin ekspeditë nënujrore me batiskaf, shikoni videon

Presidenti Vladimir Putin është shfaqur sërish si personazh i filmave aksion në…

19 raste të reja me Covid-19 në vend, 126 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë informon se sot Instituti i Shëndetit Publik regjistron 126…

Ligji për Prokurorinë, dështon marrëveshja mes partive

Grupet e punës mes pushtetit dhe opozitës edhe sot nuk arritën t’i…