Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës, Jeffrey Hovenier, ka thënë se janë të shqetësuar dhe e dënojnë sulmin me armë zjarri e gurë ndaj zyrtarëve kosovarë të zbatimit të ligjit në Zubin Potok.

Hovenier tha se këto sulme ndodhën kur autoritetet sovrane e përgjegjëse për ruajtjen e paqes dhe sigurisë po kryenin detyrat e tyre zyrtare.

“Ne e dënojmë fuqishëm këtë dhunë të mjerueshme, të pajustifikueshme. Zyrtarët e zbatimit të ligjit janë përgjegjës për hetimin e situatës. Ne bëjmë thirrje shmangen spekulimet që do të rrisin tensionet dhe do të dënojmë çdo përpjekje për të penguar këtë punë thelbësore”, ka shkruar Hovenier.

Njëjtë si Hovenier, edhe Bashkimi Evropian ka bërë thirrje që të shmangen spekulimet e panevojshme që mund të shtojnë tensionet e mëtejshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Policia jep detaje për rastin e vajzës nga Ferizaj, dyshohet se ajo u vra

Policia e Kosovës ka arritur që ta arrestojë njërin nga të dyshuarit…

Suedia dëbon 3 diplomatë rusë

Suedia ka njoftuar se do të dëbojë tre diplomatë rusë për të…

Deklaratat e Vuçiqit për Kosovën, reagon Sllovenia

Ministria e Punëve të Jashtme e Sllovenisë ka ftuar ambasadorin e Serbisë…

VMRO-ja i reagon Grubit: I mbajmë mend ditët kur ishe pjesë e enterierit të selisë sonë, në atë kohë mahniteshe!

Partia opozitare VMRO-DPMNE ka reaguar ndaj deklaratës së sekretarit organizativ të BDI-së,…

Muki e godet Mickoskin për shqiptarët

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamet Zekiri ka reaguar ndaj deklaratave të liderit të…