Në Siri, pilotët rusë janë përpjekur të “provokojnë” avionët amerikanë, si pjesë e një “modeli të fundit të sjelljes më agresive”.

Këtë e ka bërë të ditur një zëdhënës i komandës qendrore amerikane, duke saktësuar se avionët ushtarakë të Moskës nuk po tentojnë të rrëzojnë ata amerikanë.

“Megjithatë, ato mund të çojnë në tërheqjen e Shteteve të Bashkuara në një incident ndërkombëtar,” shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia dhe Ukraina mbajnë stërvitje ushtarake, NATO kritikon vendosjen e trupave ruse në kufi

Rusia dhe Ukraina kanë zhvilluar stërvitje ushtarake brenda një periudhe të njëjtë…

OKB paralajmëron ‘luftë në shkallë të plotë’ në Lindjen e Mesme

Izraeli dhe Palestina po shkojnë drejt një lufte në shkallë të plotë,…

Lavrov flet pas takimit me homologun ukrainas: Dakordësi vetëm për çështjet humanitare

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov pas takimit që zhvilloi me homologu…

Qeveria e RMV konferencat për shtyp do t’i mbajë pa gazetarë

Qeveria prej sot do të mbajë konferenca për shtyp pa praninë e…

Kryemyftiu i Arabisë Saudite: Namazet e teravisë dhe bajramit do të falen në shtëpi

Kryemyftiu i Arabisë Saudite, Abdulaziz Al ash-Sheikh, njoftoi se namazet e teravisë…