Shaip Kamberi ka kërkuar që të përsëriten zgjedhjet parlamentare në Luginën e Preshevës pasi më 3 prill iu mohua e drejta e votës shumë qytetarëve.

Me anë të një postimi në Facebook, Kamberi, i cili hyri në zgjedhje me koalicionin e Shqiptarëve të Luginës, thotë se procesi zgjedhor bëhet jodemokratik.

“Pasivizimi i vendbanimeve të shqiptarëve që rezultoi me shlyerjen e tyre nga listat zgjedhore deligjitimoi procesin zgjedhor, sidomos në Luginën e Preshevës. Shumë shqiptarëve i është pamundësuar e drejta elementare. E drejta për të votuar. Kjo e bënë procesin zgjedhor jodemokratik. Zgjedhjet jo të lira. Prandaj zgjedhjet duhen të përsëriten në Luginën e Preshevës, duke zgjidhur paraprakisht çështjen e mohimit të së drejtës për të votuar për çdo qytetar të Luginës së Preshevës”, ka shkruar Kamberi në Facebook të martën.

Ish-deputeti në Parlamentin e Serbisë ka thënë se votat e konfirmuara për këtë koalicion nuk janë garanci për të fituar një mandat.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ky është autori i sulmit që vrau disa persona me shigjeta në Norvegji

Të paktën 4 persona kanë humbur jetën dhe disa të tjerë kanë…

Kovaçevski: Kërkohet një zgjidhje e shpejtë dhe cilësore me Bullgarinë fqinje për hapjen e negociatave të shumëpritura

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, pas vizitës së parë të…

Shkupjani i prekur nga koronavirusi, shëtitet nëpër Ohër

Për shkak të dyshimit për kryerjen e veprës penale “mosrespektim të masave…

Topalli, Bashës: Shkatërrove opozitën, i dhurove qeverisë mandatet e deputetëve

Kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli shpërtheu në akuza ndaj liderit…

24 vjet nga beteja historike në Prekaz, sot nis Epopeja e UÇK-së

Sulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të…