Deputeti shqiptar në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka publikuar një mesazh, ku tha se është kërcënuar me jetë.

Kamberi tha se teksa Serbia po mundohet për të ndërtuar një realitet virtual të gjoja rrezikimit të jetës së serbë në Kosovës, raste se kur liria dhe jeta e shqiptarëve në Serbi janë në rrezik, sipas Kamberit, janë të shumta.

I njëjti publikoi edhe mesazhet e marra nga Danijel Milkoviq, ku ndër të tjera thuhet se “nuk do ta kuptosh asnjëherë kur do të vijë për kokën tënde”.

“’Mjaft me rrëmbime, ndërsa sa të përket ty personalisht, ruaje gjithmonë shpinën kur të shkosh dikund. Nuk do të kuptosh asnjëherë kur do të vij për kokën tënde’ është teksti i mesazhit që kam marrë, përmes mesenger, nga përsoni Danijell Millkoviq”, shkroi Kamberi.

Tutje, ai tha se kjo është atmosfera që sipas tij, punojnë, veprojnë dhe jetojnë shqiptarët në atë që ai e quajti si Serbinë autoritare të Aleksandar Vuçiqit.

“Kjo klimë antishqiptare, për vite me radhë po stimulohet nga mediat proqeveriatare dhe deklaratat e shpeshta fyese të qeveritarëve serb. Kjo atmosferë diskriminuese e kërcënuese është arsyeja kryesore e kërkesës tonë për zgjidhje simetrike të të drejtave të komuniteteve”, shkroi Kamberi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Simovski: Shteti nuk ka baza të të dhënave për numrin e saktë të mërgimtarëve

Drejtori i Entit të Statistikave, Apostol Simovski në emisionin “200” në Alsat,…

Emërimi i Escobar për Ballkanin, Çollaku: SHBA e përkushtuar, Qeveria e Kosovës pa gatishmëri për arritje të marrëveshjes

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, emëruan Gabriel Escobar, në vend të Matthew…

Zjarri në Bjeshkët e Rugovës, dyshohet se zjarrvënia ishte e qëllimshme

Në mëngjesin e së enjtes është hapur një vatër e re e…

Gjermani: Kapen dy të dyshuarit për vrasjen e 42-vjeçarit, janë po ashtu shqiptarë

Dy personat e dyshuar për vrasjen e 42-vjeçarit shqiptar janë kapur nga…

Pasuria e shefave të Grupeve Parlamentare të partive politike

Agjencia Kundër Korrupsionit ka filluar publikimin e regjistrave të deklarimit të pasurisë…