Analisti amerikan Daniel Serwer, në lidhje me rastin “Haraçi” dhe lidhjen e mundshme të prokurores speciale Katica Janeva, thotë se këto raste duhet të kenë epilog gjyqësor.

Ai thekson se ky rast mund të jetë proces që nuk do të përfundojë shpejtë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Mendoj se kryesore për momentin është që Qeveria të sqarojë se është e angazhuar për një gjykim të drejtë, edhe nëse duhet gjykim për ata që e kanë kryer krimin”, thotë për AIM, Daniel Serwer.

Për atë nëse ky rast mund të ndikojë mbi negociatat me BE-në, Serwer tha se kjo varet nga vetë Bashkimi Evropian.

“I takon Brukselit të vendosë nëse duhet të ketë shtyrje. Por jam i bindur që një angazhim i sinqertë dhe i qartë nga qeveria do t’i hapë rrugën hapjes së negociatave”, tha Serwer./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…