Kosova ka përmbush të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave dhe Evropa duhet të ketë politikë më të qartë dhe më të vendosur si dhe që 5 vendet e BE-së duhet të njohin Kosovën, ka thënë për Radio Evropa e Lirë profesori amerikan dhe eksperti i Ballkanit Daniel Serwer.

“Do të ishte shumë me rëndësi sot, nëse Greqia do pranonte shtetin e Kosovës si të pavarur, ndonëse Greqia ka ambasadë në Prishtinë dhe nuk ka asnjë poentë rreth asaj se nuk e ka njohur. Lëvizje kah njohja do ndihmonte shumë në dialog që të jetë më i frytshëm” tha Serwer.

Gabimi i BE-së është i madh, sipas tij, pasi nuk është “akoma” më i pranishëm në Ballkan.

“Sa i përket ShBA-ve, është e qartë se ka shumë më tepër prioritete, sepse Ballkani nuk është pjesa më e rëndësishme e botës për ShBA. Por gjatë periudhës së viteve 90-të ku nuk kishte probleme tjera, kemi mundur të bëjmë atë që kemi dashur si në BeH edhe në Kosovë. Tash situata është pak më ndryshe, fakti se Evropa nuk i kushton vëmendje Ballkanit është gabim strategjik, por ka njerëz në Evropë që i kushtojnë vëmendje” vlerësoi Serwer.

Server tërheq vërejtjen se ka jo stabilitet potencial në Kosovë.

“Në Kosovë kemi parë gjatë vitit 2004 trazira ku morën pjesë serbët edhe shqiptarët dhe ishte kohë e keqe. Shumë prona serbe u shkatërruan, shumë më shumë shqiptar u vranë sesa serb, por u shkatërrua pasuria serbe dhe kjo ishte arsyetim për gjakderdhje. Nuk është kjo keq vetëm për serb por edhe për Kosovën”, përfundoi Serwer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…