Njohësit e zhvillimeve politike thonë se Serbia nuk po heq dorë nga ideja e shkëmbimit territorial.

Pas përfundimit të samitit të Brdo-Brijunit, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq para mediave serbe ka thënë se nuk ka pranuar që në konkluzat e takimit të përmendet mos ndryshimi i kufijve në rajon.

Ai ka thënë se Kosova është pjesë e Serbisë dhe se me shpalljen e Pavarësisë së Kosovës nuk është respektuar parimi i mos ndryshimit të kufijve.

https://youtube.com/watch?v=qSMkl0vqeEA%3Ffeature%3Doembed

Profesori i Oksfordit Richard Caplan ka komentuar këtë qëndrim të Vuçiqit.

“Është me rëndësi që komentet e Vuçiqit të vendosen në perspektivë për t’i kuptuar reaksionet e liderëve tjerë të Ballkanit. Vuçiqi propozoi vendosjen e një gjuhe të caktuar për mos ndryshim të kufijve që u interpretua si mohim i shtetësisë së Kosovës si shtet i pavarur. Në vend të kësaj u përmenden vetëm kufijtë rajonal në kontekstin e integrimit në BE”, ka deklaruar Caplan për RTV Dukagjinin.

Ish deputeti Visar Ymeri, thotë se Serbia vazhdon të mos heqë dorë nga shkëmbimi i territoreve.

“Është e qartë se Serbia nuk heqë dorë lehtë nga ideja e këmbimit të territoreve apo ndryshimit të kufijve. Edhe në të kaluarën e ka pasur këtë synim, mirëpo tani jemi në një situatë që ka ndryshuar politika globale për këtë çështje sidomos ajo e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Për dallim nga Administrata e kaluar amerikane, kjo e tanishmja ka një qëndrim eksplicit kundër ndryshimit të kufijve. Mendoj se kjo e bënë këtë ide për ndryshim të kufijve jashtëzakonisht më të zbehtë”, deklaroi Visar Ymeri.

Si kryeministri Kurti ashtu edhe presidentja Osmani janë shprehur kundër ndryshimit të kufijve si pjesë e marrëveshjes përfundimtare me Serbinë./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…