Serbia nuk do të ekstradojë në Bosnje të paditurin për krime lufte Dusko Kornjaça, komandanti i kohës së luftës i komunës Çajniçe, për të cilin Prokuroria e Bosnjë dhe Hercegovinës ka lëshuar një urdhër për vrasjet dhe persekutimin e joserbëve.

Kjo u konfirmua sot nga Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se Dusko Kornjaça është shtetas i Serbisë, ekstradimin e të cilit, sipas tij, e kërkon BH dhe opozita pro-perëndimore, por ai është një “mjek me reputacion”.

“Sipas cilit ligj më kërkoni të arrestoj serbët? Unë nuk do, dhe nuk kam të drejtë sipas asnjë ligji të Republikës së Serbisë”, tha Vuçiq, raporton b92.

Ai gjithashtu komentoi komentet se mbron kriminelët e luftës, “Unë nuk mbroj, por respektoj disa parime. Unë nuk do të dëgjoj më teoritë se Serbia ka më shumë kriminelë lufte. Unë nuk do, nuk do të kem një teori të tillë dhe ju nuk mund të më bëni asgjë”.

Sipas faqes së internetit të Gjykatës së BH-së, Aktakuza e ngarkon të Akuzuarin Dusko Kornjaça që në periudhën nga mesi i prillit 1992 deri në fund të qershorit 1992 në komunën e Shajniçes, si pjesë e një sulmi të përhapur dhe sistematik nga Mbrojtja Territoriale dhe Stacioni Policor i Komunës Serbe të Çajniçe, Shtabi, më vonë Komandanti i Shtabit të Luftës të Komunës Serbe të Çajniçe dhe Kryetari i Kuvendit Komunal dhe Ministri i Mbrojtjes në Qeverinë e të ashtuquajturës Territoret Autonome Serbe të Hercegovinës, si pjesëmarrës i ndërgjegjshëm në një ndërmarrje të përbashkët kriminale, planifikuan dhe urdhëruan persekutimin e popullatës joserbe nga komuna e Çajniçe.

Dusko Kornjaça jeton lirisht në Novi Sad prej vitesh, ku punon si mjek në një poliklinikë. /Telegrafi/

https://youtube.com/watch?v=d2IRISJUz_M%3Ffeature%3Doembed
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…