Zyra e ashtuquajtur për Kosovë dhe Metohi në Serbi i ka dorëzuar misionit të EULEX-it garancionet e Qeverisë së Serbisë, të cilat kërkojnë që serbët e arrestuar Miljan Axhiq dhe Sllagjan Trajkoviq të lirohen nga burgu deri në përfundimin e procedurës së mbrojtjes.

“Qeveria e Serbisë përfundoi duke dhënë garanci shtetërore se Axhiq dhe Trajkoviq do të jenë në dispozicion të misionit të EULEX-it gjatë gjithë kohëzgjatjes së procedurës kundër tyre, nëse personat e përmendur lirohen përkohësisht nga paraburgimi gjyqësor në Podujevë dhe atyre u lejohet të mbrohen në liri”, njofton kjo zyrë, shkruan RTS.

Millan Adzic u arrestua më 9 dhjetor të vitit 2022 në vendkalimin Jarinje, ndërsa Slladjan Trajkoviq u arrestua më 15 dhjetor në të njëjtin vend.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Daçiq në Amerikë, pritet të takohet me Chollet dhe Escobar

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq po qëndron për…

Florian Qehaja, ambasador i ri i Kosovës në Shkup

Florian Qehaja nga sot është zyrtarisht ambasador i ri i Kosovës në…

Kryeministri Kurti: Sulmi ndaj policëve tanë në veri ishte terrorist

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar sërish për sulmet ndaj policisë…

Emetimet e CO₂ në BE janë rritur me 5% krahasuar me vitin 2020

Rimëkëmbja ekonomike pas pandemisë e vitit 2020 ka parë një ringritje të…

Jehona e ndryshimit po vjen

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela e ka përshëndetur arritjen e…