Senati amerikan miratoi një projektligj të enjten vonë duke i bërë thirrje Departamentit të Shtetit që të paraqesë një plan për të ndihmuar Tajvanin të rimarrë statusin e vëzhguesit në Organizatën Botërore të Shëndetësisë-një nga disa ofertat amerikane për të ndihmuar Tajvanin pasi po përballet me presion nga Pekini.

Tajvani është përjashtuar nga shumica e organizatave globale, si OBSH, agjencia shëndetësore e OKB -së për shkak të kundërshtimeve të Kinës, e cila e konsideron ishullin një nga provincat e tij dhe jo një vend të veçantë.

Legjislacioni, i miratuar me pëlqimin unanim, u sponsorizua nga senatorët Bob Menendez-kryetari demokrat i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit dhe Jim Inhofe-republikani kryesor në Komitetin e Senatit për Shërbimet e Armatosura.

Të dy janë gjithashtu bashkëkryetarë të Grupit të Senatit të Tajvanit.

“SHBA-ja duhet të vazhdojë të qëndrojë pranë Tajvanit dhe të bëjë më shumë për të riafirmuar mbështetjen tonë për angazhimin ndërkombëtar të aleatit tonë,” tha Menendez në një deklaratë të premten e kaluar. Kjo masë e nxit Sekretarin e Shtetit të krijojë një strategji për marrjen e statusit të vëzhguesit në Asamblenë Botërore të Shëndetësisë, organi vendimmarrës i OBSH-së. Komiteti i Punëve të Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve miratoi një projektligj të ngjashëm në fillim të këtij viti, por nuk ka pasur ndonjë të re se kur kjo masë mund të dalë për votim në Dhomën e Përfaqësuesve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…