Senati amerikan bllokoi sot shitjen e armëve për Arabinë Saudite dhe vende të tjera arabe të autorizuara nga Donald Trump, një shenjë e mosbesimit ndaj politikës së favorshme presidenciale ndaj Rijadit, pavarësisht luftës në Jemen dhe vrasjes së një gazetari saudit.

Disa përfaqësues të zgjedhur të shumicës republikane u bashkuan me demokratët për të votuar tre rezolutat që kundërshtojnë shitjen e armëve.

Me një vlerë të përgjithshme prej 8,1 miliardë dollarë, shitja u autorizua në fund të majit nga administrata Trump.

Tre rezolutat duhet të konfirmohen në Dhomën e Përfaqësuesve, me shumicë demokrate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…