Në organizim të Ministrisë së Punëve të Jashtme sot mbahet Seminari për çështje bilaterale i dyti me radhë  në kuadër të procesit të Berlinit, pas seminarit të vitit të kaluar në Vjenë.

“Të gjithë ne në rajon, i ndajmë përfitimet e zgjidhjes së çështjeve të hapura, por së bashku po i vuajmë edhe pasojat e moszgjidhjes së tyre dhe përshkallëzimit të tyre. Më pas këndi i perceptimit më së shpeshti është i dyanshëm: se si ne nga rajoni shohim veten dhe se si Brukseli na shikon ne. Perspektiva jonë duhet të drejtohet nga fakti se lajmet e mira për ne janë lajme të mira për të gjithë, dhe ndihmojnë në përmirësimin e imazhit të rajonit në përgjithësi. Pikëpamja e Brukselit duhet të fillojë nga nevoja për mbajtjen e perspektivës realiste dhe të arritshme të BE-së në rajon, si nxitje jashtëzakonisht e rëndësishme në zgjidhjen e çështjeve bilaterale. Marrëveshjet me Bullgarinë dhe Greqinë paraqitën pikërisht këtë”, tha në hapjen e seminarit ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov.

Me përkushtim të madh dhe vizion për të ardhmen, potencoi, arritëm që të vijmë në një pajtim historik dhe të krijojmë lajme të mira “vendase”, sukses evropian që vjen nga rajoni ynë – Evropa e vogël në Ballkanin Perëndimor.

Seminaret në nivel të lartë janë paraparë në Deklaratat për marrëdhënie të mira fqinjësore të miratuara në Samitet e Procesit të Berlinit në Vjenë dhe në Londër, ku marrin pjesë përfaqësuesit e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe nga anëtaret e BE-së të përfshira në Procesin e Berlinit, Shërbimi për Punë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Komisioni Evropian dhe përfaqësuesit e organizatave joqeveritare”, theksojnë nga MPJ-ja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…