“Sot përkujtojmë 2 Majin, festë e krenarisë kombëtare në kalendarin tonë historik”, me këto fjalë ka nisur shkrimin e tij lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ku kujton datën e përfundimit të luftës së vitit 2001 në Maqedoninë e Veriut.

Ai në këtë shkrim ka kritikuar siç thotë, politikën, pasi sipas tij, “dështoi të përkthejë sakrificën e djemve dhe vajzave që ia dolën në luftë”.

Sipas tij, politika më shumë u kujdes “për pasurimin e disa individëve në kurriz të popullit, sesa në jetësimin e amanetit të dëshmorëve dhe idealin e UÇK-së“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Nga sot ndalohet tubimi i më shumë se pesë personave, masat mund të shtrëngohen

Temperatura prej 24 gradësh e gjallëroi Shkupin. Shpatet e Vodnos, tërheqëse për…

Shefi i NATO-s, Stoltenberg, propozon reforma

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg do të paraqesë të mërkurën…

Detaje të reja nga operacioni i njësisë “Fast” të Policisë: Katër të arrestuar për mashtrim e drogë

Prokuroria ka dhënë detaje në lidhje me një operacion të Policisë së…

Ambasadori amerikan: Vendimet për reciprocitet ishin të koordinuara me komunitetin ndërkombëtar, mirëpresim pezullimin e përkohshëm të tyre

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier ka thënë se SHBA e mirëpret…

Rrjedh ‘dokumenti’ i kompletimit të shpërbërjes së Jugosllavisë, përmendet edhe ndryshimi i kufijve të Kosovës

Skenat politike të Bosnje e Hercegovinës dhe Sllovenisë janë tronditur nga lëvizjet…