Gjendja e pandemisë së koronavirusit ka shtuar kontrollet nga ana e Guardia di Finanza, e cila në orët e para të mëngjesit të sotëm ka bërë të mundur sekuestrimin e mbi 130 mijë maskave mbrojtëse që nuk plotësonin standardet higjienike.

Malli nuk përmbushte rregullat kombëtare dhe aq më pak ato të BE-së, dhe për këtë fakt u bë e mundur dhe sekuestrimi i tyre.

Maskat zotëronin një etiketë të markës CE, teksa mbi to ishin stampuar logo të skuadrave kryesore të Seria A, si Milan, Juventus dhe Inter. Nga kontrollet e shumta, u gjet një kompjuter dhe një printer profesional që besohet se ka ndihmuar në prodhimin e maskave.

Ndërkaq, u sekuestruan dhe mbi 10 mijë produkte të tjera, përfshirë xhel dezinfektues dhe doreza mbrojtëse 
në ambientet dhe depot e 16 dyqaneve të vendosura në rrethet Tuscolano, Bufalotta, Torre Angela dhe Prenestino.

Guardia di Finanza bëri të mundur ndalimin e 17 personave si përgjegjës të mallit. Gjatë hetimeve u shfaqën edhe manovrat spekulative të çmimeve, në disa raste 400% më të larta se çmimet e tregut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…