Volodymyr Zelensky dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, kanë bërë thirrje për vazhdimin e marrëveshjes së grurit të Detit të Zi.

Ata duan një zgjatje të marrëveshjes, e cila i lejon Ukrainës të eksportojë grurë nga portet e saj të bllokuara të Detit të Zi, dhe lejon Rusinë të eksportojë ushqime dhe plehra.

Zelensky tha se marrëveshja e grurit është e nevojshme për botën, pas diskutimeve që i pati me Guterresin në Kiev.

Shefi i OKB-së theksoi gjithashtu rëndësinë e nismës, duke thënë: “Eksportet e ushqimit dhe plehrave ukrainase dhe ruse janë thelbësore për sigurinë globale të ushqimit dhe çmimet e ushqimit”.

Marrëveshja 120-ditore, e ndërmjetësuar fillimisht nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia në korrik ishte zgjatur deri në nëntor, por ajo do të rinovohet më 18 mars, nëse asnjëra palë nuk e kundërshton.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Britani/ 765 vdekje në 24 orët e fundit për shkak të COVID-19

Numri zyrtar i rivlerësuar i viktimave të shkaktuara nga COVID-19 në Britaninë…

Alarmi për bombë në aeroportin e Prishtinës alarmon Cyrihun, ushtria zvicerane aktivizon dy avionë luftarakë

Alarmet e rreme për bomba në Prishtinë, kanë pasur efekt edhe në…

Nuhi Neziri kandidat i BDl-së për Komunën e Tearcës

Sonte në mbledhjen e kryesisë së degēs së BDI-së nē Komunën e…

Suharekë : 200 hektarë përfshihen nga zjarri, flakët po përhapen me shpejtësi (VIDEO)

Në  fshati Studençan dhe fshati Tërnje në  afërsi të  komunës së  Suharekë…

Arrestohet Greta Thunberg nga policia norvegjeze

Policia norvegjeze ka arrestuar sot aktivisten Greta Thunberg gjatë një proteste në…