Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg të dielën e quajti vdekjen e civilëve në një qytet në veriperëndim të Kievit një “brutalitet” pas akuzave se ata u ekzekutuan nga forcat ruse në zonë.

“Është një brutalitet ndaj civilëve që nuk e kemi parë në Evropë për dekada. Dhe është e tmerrshme dhe është absolutisht e papranueshme që civilët të jenë në shënjestër dhe të vriten. Dhe thjesht nënvizon rëndësinë që kjo luftë duhet të përfundojë”, tha ai për CNN-në.

Trupat e të paktën 20 burrave civilë u gjetën të shpërndarë nëpër një rrugë në qytetin Bucha, në veriperëndim të Kievit, pas tërheqjes së forcave ruse nga zona në imazhet shqetësuese të publikuara nga AFP të shtunën.

CNN ka kërkuar një koment nga Ministria ruse e Mbrojtjes në lidhje me pretendimet për ekzekutimin e civilëve në rajonin e Kievit dhe pjesë të tjera të Ukrainës.

Stoltenberg tha, “Unë mirëpres fuqishëm” një hetim nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, e cila ka hapur një hetim për krimet e luftës në Ukrainë. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pjesëtari i FSK-së zë vendin e parë në garën “Ushtari më i mirë” në Kroaci

Në Poligonin Ushtarak “Eugen Kvaternik” në Slunj të Kroacisë, u mbajt Gara…

Gjykimi ndaj Salih Mustafës fillon të mërkurën

Gjykimi ndaj ish-eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Salih Mustafës, do të…

Haradinaj: Akti terrorist në Zelandë të Re, cënon vlerat e një vendi të lirë dhe na prekë të gjithëve

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar ndaj sulmit terrorist i cili…

Kurti dhe Çanak bisedojnë për të pagjeturit e luftës në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka pritur sot në takim kryetarin e…

Shefi i Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës: Çka nuk pamë e çka nuk kaluam, por të gjitha përfunduan me sukses

Amir Gërguri- Komandant i Njësive Speciale të Policisë së Kosovës ka thënë…