Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin, në takim me ministrat e Mbrojtjes në selinë e NATO-s në Bruksel, ka adresuar mbështetjen e aleancës për një “Ukrainë të lirë dhe sovrane”.

“Më shumë se një vit më parë, Putin mendoi se brenda pak ditësh forcat e tij do të kapnin Kievin dhe do të rrëzonin qeverinë e Ukrainës dhe mendoi se komuniteti ndërkombëtar thjesht do të jetonte me të”, tha Austin në këtë takim.

“Pushtimi i Putinit ka qenë një sprovë për botën për shumë shekuj”, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“E kemi përgjuar ambasadorin”, SHBA shuplakë të fortë Dodikut

Kreu i “Republika Srpskas”, Miloar Dodik, ka thënë sot se e kanë…

BE do t’i dërgojë armë Ukrainës

Bashkimi Europian ka njoftuar se do të fillojë dërgimin e armëve në…

Arrestohet për kontrabandë me cigare drejtori i Doganës së Malit të Zi, Rade Millosheviq është zyrtar i lartë i partisë së Dritan Abazoviqit

Drejtori i Administratës së të Ardhurave dhe Doganës në Mal të Zi,…

Ushtria izraelite vret 10 palestinezë

Të paktën 10 palestinezë janë vrarë dhe qindra të tjerë janë plagosur…