Zyrtarët lokalë në qytetin e rrethuar të Mariupolit kanë thënë se të paktën 300 njerëz dihet se janë vrarë në bombardimin e 16 marsit në Teatrin e Dramës.

Rreth 1,300 besohet se ishin strehuar në ndërtesë, me vetëm 150 të mbijetuar që kanë dalë nga rrënojat menjëherë pas sulmit.

Nuk ka shërbime emergjente që operojnë në Mariupol ndërsa luftimet intensive dhe granatimet pranë teatrit kanë penguar përpjekjet e kërkim/shpëtimit. Teatri u bombardua pavarësisht se fjala fëmijë ishte shkruar me të bardhë në tokë, raporton theguardian.

“Fatkeqësisht, ne e fillojmë këtë ditë me lajme të këqija. Nga dëshmitarët okularë mësohet se rreth 300 persona kanë humbur jetën në Teatrin e Dramës së Mariupolit si pasojë e një bombardimi nga një aeroplan rus”, pohoi një zëdhënës i këshillit të qytetit.

“Tani nuk ka më Dramë. Në vend të saj u shfaq një pikë e re dhimbjeje për banorët e Mariupolit, rrënoja që u bënë streha e fundit për qindra njerëz të pafajshëm”, shkruan më tutje.

Ndryshe, Ministria e Kulturës po mban evidenca për objektet historike dhe kulturore të shkatërruara.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rusia nis një sulm ajror vdekjeprurës në bazën ushtarake vetëm 15 milje nga territori i NATO-s

Nëntë persona janë vrarë dhe 57 janë plagosur në sulmin ajror në…

90 të vdekur dhe 150 të plagosur nga eksplodimi në Aeroportin e Kabulit, në mesin e viktimave 13 ushtarë të SHBA-së

Dy bomba të fuqishme kanë goditur perimetrin e Aeroportit Ndërkombëtar “Hamid Karzai”…

Janeva nga paraburgimi kërkon nga PSP që lëndët të dorëzohen në Prokurorinë Themelore

Prokurorja Speciale, Katica Janeva nga burgu hetues i Shutkës ka dorëzuar letër…

Policia bastisë zyrat e Telekomit

Policia e Kosovës ka nisur një aksion në Telekomin e Kosovës. Burimet…

Sela sot takoi Mickoskin

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, në ambientet e Kuvendit të…