Duke sulmuar Ukrainën, Rusia ia ka mbyllur të gjitha rrugët vetës me Perëndimin, tha kancelari gjerman, Olaf Scholz.

“Presidenti rus, Vladimir Putin nuk na dha mundësi tjetër”, tha i pari i qeverisë gjermane.

Putin vuri në rrezik paqen në Evropë me një luftë agresive “dhe kjo nuk duhet të jetë kështu. Kjo është arsyeja pse ne po e ndihmojmë Ukrainën”, shtoi kancelari.

Me “projektin revanshist të perandorisë”, presidenti rus “hodhi në ujë parimin e paprekshmërisë së kufijve”, pohoi Scholz.

Ai nuk e komentoi fjalimin e Putinit me rastin e 77-vjetorit të përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, pra justifikimin e sulmit ndaj Ukrainës me kërcënimin e NATO-s.

Dy ditë pas sulmit rus, Gjermania i dha fund kohës së mos dërgimit të armëve në zonat e konfliktit. Dy javë më parë edhe qeveria e Berlinit miratoi dërgimin e armëve të rënda.

Për momentin, Gjermania planifikon të dërgojë sisteme të blinduara kundërajrore Cheetah dhe Howitzer me një distancë prej 40 kilometrash në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ky është dokumenti joformal për ripërcaktimin e kufijve në Ballkan, përmendet edhe bashkimi i Kosovës me Shqipërinë

Që nga e hëna ka spekulime në Slloveni, Kroaci dhe Bosnjë e…

Britania: Rusia po rifurnizohet në Bjellorusi

Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe ka deklaruar se disa njësi…

“Amnesty International”: Sulmet e Izraelit kundër civilëve janë krime lufte

Organizata Ndërkombëtare e Amnistisë (Amnesty International – AI) shprehu “shqetësim të thellë”…

Zelensky dënon vendimin e Perëndimit: I dhatë dritën jeshile Rusisë që të vazhdojë bombardimet

Presidenti ukrainas dënoi liderët perëndimorë për refuzimin e vazhdueshëm për të vendosur…

Reshje të dendura dëbore në Pakistan, vdesin 21 persona

Të paktën 21 persona kanë vdekur pasi reshje të dendura dëbore kanë…