Kancelari gjerman Olaf Scholz i bëri thirrje të premten presidentit rus Vladimir Putin që të tërheqë trupat e tij nga Ukraina në mënyrë që të arrihet një “zgjidhje diplomatike” për luftën që filloi më 24 shkurt.

Gjatë një bisede telefonike një orëshe mes dy liderëve, Scholz dënoi sulmet ajrore ruse kundër infrastrukturës civile në Ukrainë dhe theksoi vendosmërinë e Gjermanisë për të mbështetur ukrainasit në sigurimin e aftësive të tyre mbrojtëse kundër agresionit rus.

“Gjermania është e vendosur të vazhdojë të mbështesë Ukrainën kundër agresionit rus”, tha zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Scholz i kërkoi Putinit të tërheqë trupat ruse sa më shpejt të jetë e mundur, por presidenti rus e përdori thirrjen për të denoncuar “vijën shkatërruese” të Perëndimit ndaj Ukrainës, duke thënë se sulmet kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës ishin “të nevojshme dhe të pashmangshme”.

“Është vënë në dukje se forcat e armatosura ruse kanë shmangur prej kohësh sulmet me raketa me precizion të lartë ndaj objektivave të caktuara në Ukrainë, por masa të tilla janë bërë të nevojshme dhe të pashmangshme përballë sulmeve provokuese nga Kievi”, tha Kremlini në një deklaratë pas telefonata e parë mes Scholz dhe Putin që nga mesi i shtatorit.

Sipas Putin, Kievi është përgjegjës për shpërthimet që shkatërruan pjesërisht urën e ndërtuar nga Rusia që lidh Krimenë e aneksuar ilegalisht me kontinentin rus — dhe tha se prandaj Moska është brenda të drejtave të saj për të bombarduar infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

Miliona ukrainas kanë mbetur pa energji elektrike gjatë muajit të fundit pasi forcat ruse kanë shtuar sulmet e tyre duke synuar impiantet e energjisë elektrike dhe infrastrukturën tjetër të energjisë me valë sulmesh me raketa.

Grupet humanitare kanë ndihmuar, për shembull duke ofruar tenda me ngrohje ku njerëzit mund të mblidhen për të qëndruar ngrohtë ndërsa afrohet pjesa më e ftohtë e dimrit dhe të mbushin telefonat e tyre. Dhe ka pasur asistencë edhe nga komuniteti ndërkombëtar, duke dërguar pajisje për të ndihmuar Ukrainën të rivendosë sa më shumë fuqi që mundet për popullatën civile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia thotë se nuk ka marrëveshje me Turqinë për eksportet e grurit të Ukrainës

Kremlini ka thënë se nuk është arritur asnjë marrëveshje me Turqinë për…

Karaxhovski: Pas përfundimit të pandemisë do të hulumtojmë nëse virusi ka qenë prezent më herët

Epidemiologu nga Instituti i Shëndetit Publik, Zharko Karaxhovski gjatë konferencës së sotme…

Masakra në Poklek dhe Çikatovë, Kurti: Këto krime të Serbisë nuk mund të zhduken, e as të harrohen

Kryeministri  i Kosovës, Albin Kurti, në 23 vjetorin e saj e ka…

Privatizimi i postave, shkak që Zekiri dyshohet nga Prokuroria Publike?

Prokuroria sot njoftoi se ka hapur hetim kundër sekretarit gjeneral të Qeverisë,…

Filipçe: 7 persona në gjendje të rëndë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe gjatë konferencës për shtyp mbi gjendjen e…