Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se presidenti rus Vladimir Putin ka frikë se “shkëndija e demokracisë” do të përhapet në vendin e tij, duke shtuar se ai po përpiqet të ndajë Evropën dhe të kthehet në një botë të dominuar nga sferat e ndikimit.

Në një intervistë për Merkur, Scholz tha në përgjigje të një pyetjeje nëse Putin do të pranonte afrimin e Ukrainës me Bashkimin Evropian, duke thënë se “presidenti rus duhet të pranojë se ka një komunitet në rritje të demokracive të bazuara në ligj në lagjen e tij”.

“Ai padyshim ka frikë se mos shkëndija e demokracisë do të përhapet në vendin e tij”, tha kancelari gjerman.

Ai vlerësoi gjithashtu se presidenti rus Putin dëshiron një Evropë të ndarë dhe një kthim në sferën e ndikimit, porse nuk do të ketë sukses.

Scholz paralajmëroi se rritja e çmimeve të energjisë ndoshta do të zgjasë për një kohë të gjatë dhe hodhi poshtë pretendimin e Rusisë se ka ndërprerë furnizimin me gaz pasi mungojnë pjesët e nevojshme rezervë për shkak të sanksioneve.

“Ky shpjegim nuk është bindës”, tha kancelari gjerman.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjermania propozon shtyrjen e tubimeve të mëdha

Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn u ka propozuar sot organizatorëve të ngjarjeve…

Erërat që frynin me shpejtësi 185 km/h lëkundën anijen gjigante, pasagjerët kaplohen nga paniku

Të paktën tetë pasagjerë kanë përfunduar në spitalin e Floridës, pasi anija…

Komisioni për sëmundje infektive po mendon për kthim të orës policore në Shkup, Tetovë dhe Shtip

Komisioni për sëmundje infektive në Maqedoninë e Veriut është duke shqyrtuar mundësinë…

Bullgaria kërkon të mos njihet gjuha maqedonase

Bullgaria ka dërguar një memorandum sqarues deri tek vendet anëtare të Bashkimit…

Covid-19, rritet numri i rasteve aktive

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit, nga 258…