Gjermania ishte nën presion prej ditësh për të miratuar dërgimin e tankeve në Ukrainë, duke bërë që kritikët të akuzonin Olaf Scholzin për pavendosmëri, raporton Sky News.

Duke komentuar shpejtësinë me të cilën u mor vendimi, kancelari gjerman tha: “E kemi marrë vendimin sot, dhe kam shfrytëzuar rastin e parë për të ardhur këtu në parlament”.

“Do të ishte një gabim shumë i rëndë marrja e një vendimi të njëanshëm, është e rëndësishme të punohet në bashkëpunim me të tjerët”, shtoi kancelari gjerman.

Ai shtoi se aleatët, jo njoftimet për media, janë prioritet për arritjen e paqes në Evropë.

Vendimi i Gjermanisë i ka hapur rrugën vendeve si Polonia, Spanja dhe Norvegjia, që të dërgojnë rezervat e tyre të tankeve Leopard, dhe ka të ngjarë që të bëhet një koalicion.

Në një pyetje, ai vazhdoi të mbrojë shpejtësinë e vendimmarrjes së tij.

“Është e rëndësishme të investohet kohë për të arritur koordinimin. Duhet të japim kontributin tonë dhe kjo është ajo që ne jemi të gatshëm të bëjmë”, tha ndër tjera Scholz.

Scholz gjithashtu bëri të ditur se vendi i tij do të mbështesë Ukrainën me armë, “për aq kohë sa të jetë e mundur”.

Ai tha se Gjermania do të vërë në dispozicion ndihma, për të ndihmuar në sigurimin e infrastrukturës energjetike dhe për të rindërtuar Ukrainën.

“Do të duhen vite dhe dekada, në të cilat komuniteti botëror duhet të ndihmojë Ukrainën në rindërtimin e vendit”, tha për fund Scholz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ministrat e BE-së, më 10 maj, diskutojnë për Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të diskutojnë…

Hakerat rusë shënjestruan laboratorët e kërkimit bërthamor në SHBA

Nga James Pearson dhe Christopher Bing, Reuters Një ekip rus hakerash i…

Partitë në pushtet nuk kanë konsensus për rekomandimet historike me Bullgarinë

Nuk ka konsensus në koalicionin qeverisë rreth rekomandimeve të miratuara të Komisionit…

Pendarovski i uron mirëseardhje, ambasadores së re të SHBA-ve

Presidenti Stevo Pendarovski pranoi letrat kredenciale të ambasadores së re të Shteteve…

Pardew: E këshillova Thaçin që shkëmbimi i territoreve është një hile që s’të çon askund, ai e injoroi këtë

Ish-diplomati amerikan, James Pardew në shkrimin me titull: “Ndërkohë që Covid ka…