Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se Perëndimi duhet ta përshtatë politikën e saj pasi që lufta në Ukrainë mund të zgjasë shumë, dhe se do ta mbështesë Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

“Ne duhet të përgatitemi që akti rus mund të zgjasë për një kohë të gjatë”, tha Scholz, duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, transmeton Telegrafi.

Ai shtoi se për këtë po përgatiten dhe për këtë po e orientojnë politikën e tyre.

“Gjermania do të vazhdojë të jetë një mbështetëse e vendosur e Ukrainës, për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Megjithatë, është e qartë se NATO nuk do të bëhet palë në konflikt”, vuri në dukje Scholz.

Kujtojmë se nga fillimi i luftës në Ukrainë, NATO vazhdimisht ka theksuar se nuk do të jetë palë e kësaj lufte, ndërsa mbështetja ushtarake nga Aleanca më e madhe ushtarake nuk ka munguar për asnjë moment për Ukrainën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ministrat e BE-së, më 10 maj, diskutojnë për Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të diskutojnë…

Ka filluar të bie numri i ukrainasve që kalojnë në Poloni

Numri i njerëzve që ikin nga Ukraina për në Poloni ka filluar…

Policia e Kosovës shpartallon turmën e protestuesve në Bërnjak, po kundërshtonin zhbllokimin e rrugës

Policia ka hedhur gaz lotsjellës ndaj protestuesve afër kufirit të Bërnjakut, pasi…

Kryeministri i Indisë merr goditjen elektorale në shtetin kryesor

Partia Hindu-nacionaliste e Kryeministrit Indian Narendra Modi pësoi një pengesë të dielën…

Trupat britanike duhet të jenë të gatshme për luftë me Rusinë, thotë zyrtari i lartë i ushtrisë

Trupat britanike duhet të paralajmërojnë familjet e tyre se mund të shkojnë…