Kancelari gjerman Olaf Scholz pas vizitës që e realizoi në Irpin, në periferi të Kievit, tha para gazetarëve se Irpini dhe Bucha janë simbol i mizorisë së paimagjinueshme të luftës ruse.

Ky është udhëtimi i parë i Scholzit në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në këtë vend.

“Shkatërrimi brutal në këtë qytet është një kujtesë se kjo luftë duhet të përfundojë”, tha Scholz në një postim të bërë në Twitter.

E presidenti rumun Klaus Iohannis që gjithashtu po viziton Kievin, ka shkruar në Twitter se Rumania kërkon “të gjithë përgjegjësit rusë të dalin para gjykatës ndërkombëtare”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Krejt dhe drejt, deputetja që u zgjodh me PDK-në nis nga e para: Do ta votoja sërish Vjosa Osmanin

Deputetja Adelina Grainca, e cila të dielën kaloi nga PDK-ja në LVV,…

Joveski e dëgjon Janevën, Prokuroria Publike i merr lëndët e PSP-së

Prokuroria Publike (PP) përmes një kumtese për media informon se pas mbajtjes…

Rexhail Ramadani: Të abuzosh pushtetin kundër oponentëve është shkelje shumë e rëndë

Doktori i mirënjohur Ramadani, përmes postimeve në rrjetin social facebook ka komentuar…

Putini qëndron pas krizës së emigrantëve në kufi, thotë kryeministri polak Morawiecki

Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki ka akuzuar presidentin rus Vladimir Putin për…

Korea e Veriut dhe e Jugut rivendosin kanalet e komunikimit

Udhëheqësit e Koresë së Veriut dhe të Jugut rivendosën kanalet e pezulluara…