Rusia ka një rezervë prej 630 miliardë Dollarë të grumbulluara nga rritja e çmimeve të naftës dhe gazit. Por duke qenë se këto para ruhen në valuta të ndryshme si Dollarë, Euro, Stërlina si dhe ar, një sanksion i Perëndimit për bankën qendrore të Rusisë e ndalon Moskën të ketë akses në të.

Për shkak të sanksioneve të ditës së hënë, Rubla ruse ra me 40% krahasuar me Dollarin amerikan.

Will Walker-Arnott, një specialist financiar, u shpreh për “BBC” se “Rusia po shëndërrohet në një klasë të ulët ekonomike, e izoluar konsiderueshëm nga sistemi financiar global”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Verushevski: “Bombat” në fillim kanë shkuar te Cërvenkovski, e pastaj te Zaevi (Video)

Ish kryepolici i policisë sekrete në Maqedoni, Zoran Verushevski, aktualisht këshilltar i…

Më 12 prill 2020 do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Kryeministri Zoran Zaev pas takimit të liderëve ka deklaruar se gjatë takimit…

Në rritje numri i punëtorëve emigrantë në Gjermani

Gjermania vazhdon të jetë atraktive për qytetarët e vendeve që nuk janë…

Karakaçanov: Më shumë maqedonas ka në Bullgari se në Maqedoni, shqiptarët janë popull shtetformues

Zv.kryeministri bullgar Krasimir Karakaçanov, në një intervistë për “Kjo është Bullgaria”, ka…

BE premton 500 milionë euro shtesë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka premtuar…