Sanksionet kundër oligarkëve, bankave dhe bizneseve ruse mund të hiqen nëse Rusia i jep fund pushtimit të Ukrainës, tha sekretarja e jashtme britanike.

Duke folur për Sunday Telegraph, Liz Truss tha se sanksionet do të mbaheshin nëse presidenti rus do të sulmonte përsëri.

Truss tha se një “njësi negociatash” ishte krijuar në Ministrinë e Jashtme për të ndihmuar bisedimet e mundshme të paqes.

Ndërsa trupat e Kremlinit vazhdojnë të luftojnë, komentet e saj mund të shihen si një nxitje për Vladimir Putin për të ulur humbjet e tij dhe për të ndërmjetësuar një marrëveshje me Ukrainën.

“Këto sanksione duhet të hiqen vetëm me një armëpushim dhe tërheqje të plotë, por edhe me angazhime se nuk do të ketë agresion të mëtejshëm”, tha ajo.

“Dhe gjithashtu, ekziston mundësia për të pasur sanksione të shpejta nëse ka agresion të mëtejshëm në të ardhmen”.

Ajo vjen pasi sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha se ndalimet e udhëtimit dhe ngrirja e aseteve “nuk janë të dizajnuara për të qenë të përhershme”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Prej nesër më pak kontroll në vendkalimin Tabanoc

Prej nesër në vendkalimin kufitar në Tabanoc do të ketë menaxhim të…

Prizren: Arrestohen katër persona, dy nga ta policë dhe dy të tjerë të dyshuar për fajde

Prokuroria Themelore e Prizrenit në bashkëpunim me Inspektoratin e Policisë së Kosovës…

Polonia refuzon ligjin europian

Gjykata Kushtetuese shpall të papajtueshëm traktatet europiane Gjykata Kushtetuese e Polonisë hodhi…

Messi është pranë largimit sensacional nga Barca, por cilat janë pengesat dhe si mund të ndodhë transferimi eventual

Vendimi i Lionel Messit për t’u larguar këtë verë nga Barcelona e…

Mbledhje e jashtëzakonshme e NATO-s, për pandeminë me Kovid-19

NATO Aleanca gjatë ditës së nesërme do të mbaj një mbledhje të…