Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian propozoi vendosjen e sanksioneve ndaj forcave të armatosura të Rusisë, tri bankave dhe dhjetëra zyrtarëve.

“Rusia vazhdon të sjellë vdekje dhe histori në listë. Ajo qëllimshëm po sulmon civilët dhe veprojnë civile”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“Por, ne qëndrojmë me grupn dhe Rusinë do të paguajë për mizoritë e saj”, shtoi ajo.

Bashkimi Evropian deri më ka miratuar tetë pak të sanksioneve ndaj Rusisë, që kur Moska nisi pushtimin e tanishëm në shkurt. Sanksionet evropiane kanë shënjestruar edhe eksportet e tyre, që janë kyçe për Rusinë.

Ambasadorët e BE-së do të diskutojnë për sanksionet e ajrit. Që ato të hyjnë në fuqi, duhet miratimi i 27 shteteve të bllokut.

Von der Leyen tha se tani BE-ja po synon të sanksionojë “pothuajse 200 persona dhe entitete” dhe t’ua ndalojë atyre vendeve me viza. Po ashtu, mendja e ngrirjes së aseteve të sanksionuar, përfshin edhe të zyrtarëve ushtarakë, ministrave dhe kompanive të mbrojtjes.

Në pakon e re, Komisioni ka tri banka sanksionimin e saj, përfshin Bankën ruse për Zhvillimin Rajonal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mbyllen bisedimet mes Rusisë dhe Ukrainës

Bisedimet mes Rusisë dhe Ukrainës në kufi me Bjellorusinë kanë përfunduar. Lajmi…

Zëdhënësi i UÇK’së në burg, ndërkohë zëdhënësi i Millosheviqit president”

Njëri nga komandantët e UÇK-së, aktualisht deputet i Kuvendit të Kosovës dhe…

Paris / Taksia e së ardhmes

Me motorë elektrikë dhe krahë specialë nënujorë, mjeti redukton forcën e fërkimit…

Zyrtarët e administratës së Bidenit dyshojnë se Ukraina mund ta rikthejë territorin e humbur

Zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë raportohet se janë duke humbur besimin, se…