Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel dhe kryetarja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, do të mbajnë një samit me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, në fillim të vitit të ardhshëm, sipas një zëdhënësi të BE-së.

Samiti do të mbahet më 3 shkurt, por vendndodhja e tij ende nuk është caktuar, shkruan Euronews.

Mediat e huaja, raportojnë se tema e samitit BE-Ukrainë ndoshta do të jetë se si blloku mund të vazhdojë të mbështesë Ukrainën kundër Rusisë.

Komisioni dhe këshilli i liderëve të BE-së do të vlerësojnë gjithashtu rrugën e Ukrainës drejt anëtarësimit në BE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Uashingtoni i vendos sanksione të reja Rusisë  

Shtetet e Bashkuara vendosën të enjten sanksione të reja ndaj Rusisë lidhur…

Kurti së paku edhe një javë në Amerikë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është duke qëndruar për vizitë zyrtare në…

BE kërkoi “divorcin” me gazin rus/ A mundet gazi amerikan ta zëvëndësojë? Si dhe sa kushton

BE-ja do t’i thotë lamtumirë furnizimit me gaz nga Moska brenda vitit…

Policia jep detaje për vrasjen e amerikanit në Beograd

Media e Beogradit njoftoi sonte identitetin e amerikanit të vrarë në kryeqytetin…

Musa Xhaferi në Lëvizjen Besa? Përgjigjet Arjanit Hoxha

I pyetur nëse Musa Xhaferi do të bëhet pjesë e Lëvizjes Besa,…