Ish-kryeministri shqiptar dhe ish-lider i PD-së, Sali Berisha ka takuar sot në Tiranë shkrimtarin, historianin dhe intelektualin shqiptar të Kosovës, Jusuf Buxhovi.

Në një njoftim në Facebook Berisha shkruan:

“Takim me personalitetin, historianin dhe shkrimtarin e shquar te kombit tone Jusuf Buxhovi.

Te dashur miq, keto dite prita ne nje takim personalitetin e shquar njerin nga themeluesit e Lidhjes Demokratike te Kosoves, bashkepuntoret me te ngushte te presidentit Rugova, historianin dhe shkrimtarin e mirenjohur te kombit tone Jusuf Guxhovi se bashku me botuesin e veprave te tij ne anglisht, biznesmenin e suksesshem dhe veprimtarin e njohur te diaspores tone ne SHBA Ramiz Tafili, botuesin nga Prishtina Milaim Avdullahu dhe ambasadorin Flamur Gashi.

Ne kete takim shpreha vleresimin dhe mirenjohjen time te thelle per rolin e rendesishem te zotit Buxhovi si bashkpuntor dhe mbeshtetes i presidentit Rugova ne udhetimin e Kosoves drejt pavaresise, kontributin e tij madhor me veprat e tij si historian dhe shkrimtar i shquar i kombit tone.

Ne takim disktuam gjeresisht dhe ndame te njejtat mendime per zhvillimet aktuale ne Kosove dhe ne Shqiperi si dhe evokuam bashkepunimin dhe perpjekjet e perbashketa te kahershme per per nje Kosove dhe Shqiperi te lire dhe demokratike.

Zoti Buxhovi me dhuroi disa nga veprat e tij te mirenjohura, thesar i vertet ne historine dhe letrat shqipe si “Kosova” në anglisht, veper fondanentake per Kosoven “Kosova – histori e shkurtër”, “Shënimet e Gjon NIkollë Kazazit”, nje kryeveper ne letrat shqipe “Dosjen B” dhe “Monën.

E falenderova zotin Buxhovi per dhuraten e çmuar dhe i urova atij suksese ne krijimtarin e tij ne shkencat historike dhe letrat shqipe. sb”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…