Sadiq Khan është rizgjedhur kryetar i Bashkisë së Londrës, në një garë më të ngushtë se sa pritej.

Khan, i cili u bë myslimani i parë që kryesoi një kryeqytet të madh perëndimor pas fitores së tij në 2016, fitoi 55.2 për qind të votave krahasuar me 44.8 për qind për Shaun Bailey, kandidati nga partia Konservatore në pushtet.

Pjesëmarrja ishte 42 për qind, më e ulët se në zgjedhjet e mëparshme në 2016.

“Jam thellësisht i përulur nga besimi që londinezët më kanë dhënë për të vazhduar drejtimin e qytetit më të madh në tokë”, tha Khan, i cili përqendroi fushatën e tij në krijimin e vendeve të punës në qytetin me nëntë milionë banorë.

Siç thuhet më tej, 50-vjeçari tha se mandati i tij i dytë do të përqendrohej në “ndërtimin e urave midis komuniteteve të ndryshme” dhe midis bashkisë së qytetit dhe qeverisë.

Ai tha se donte “të siguronte që Londra mund të luante rolin e saj në një rimëkëmbje kombëtare” dhe të “ndërtonte një të ardhme më të gjelbër dhe më të barabartë” për kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar.

Ndryshe, Khan njihet edhe si një kritik i zëshëm i Brexit dhe i kryeministrave konservatorë të njëpasnjëshëm, duke përfshirë Boris Johnson, paraardhësi i tij si kryebashkiak – si dhe për një grindje me ish-presidentin e SHBA-së, Donald Trump.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…