Alternativa shkel marrëveshjen e vitit 2020

Çdo ditë e më shumë rritet numri i politikanëve shqiptarë për të cilët fjala e dhënë para qytetarëve, anëtarëve të saj dhe partnerëve, nuk ka ka peshë kur është në pyetje interesi personal dhe grupor.

Aleanca për Shqiptarët (ASH) dhe Alternativa në vitin 2020 nënshkruan marrëveshjen e koalicionit për dalje të përbashkët në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 12 prillit 2020.

Marrëveshja e firmosur nga Ziadin Sela dhe Afrim Gashi përmban shtatë nene që përcaktojnë bashkëpunimin përmes koalicionimit parazgjedhor mes këtyre dy partive.

Në njërin nga nenet thuhet se ky koalicion vlen deri në zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe deri atëherë partitë duhej të kishin edhe grupin e përbashkët parlamentar. Në kuadër të marrëveshjes është edhe slogani “shteti për të gjithë”, ku theksohen zotimet e këtij koalicioni.

Por, ditëve të fundit nga Alternativa janë dhënë sinjale se mund të shkelin këtë marrëveshje dhe ti bashkangjiten koalicionit LSDM-BDI.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…