Prokurorja Vilma Ruskovska theksoi se prona që u konfiskua në hetimin për rastin “Perandoria” kushton mbi 32 milionë euro.

Ajo theksoi se përkohësisht është konfiskuar pronë në vlerë prej 32 milionë eurove ose 1 miliardë e 973 mijë denarë.

Ruskosvska shtoi se është vështirë të zbulohen pronarët e vërtetë të pronave dhe se ekspertiza ka zgjatur një vjet e gjysmë.

“Është e saktë. Kemi vështirësi në zbulimin e pronës për shkak se nuk udhëhiqet nga një person juridik ose pronarët real. Është e ndarë në disa persona. Një person e ka, pastaj tjetri ka pjesë. Dhe më pas hapen kompani of shore si kompani simotra. Kemi problem në zbulimin e pronarëve të vërtetë. E dimi se cila pronë e kujt është, por ne si prokurori para gjykatës duhet të dalim me prova”, u shpreh Ruskovska.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zbulohet “porta e fshehtë” 360 vjeçare e Parlamentit britanik, për të cilën njerëzit mendonin se ishte një dollap i energjisë elektrike

Një rrugëkalim i harruar në Parlamentin britanik, i ndërtuar për kurorëzimin e…

Zelensky: Ukrainës i ka kushtuar lufta 600 miliardë dollarë

Presidenti Volodymyr Zelensky tha dëmet se totale të shkaktuara në Ukrainë nga…

OBSH: Vendet të vazhdojnë masat e forta kundër COVID-19

Pavarësisht përmirësimeve të mëdha në vende si Kina dhe Koreja e Jugut,…

Të shtëna me armë në Gjakovë, dy persona të plagosur

Të shtëna me armë kanë ndodhur në orët e mbrëmjes në qytetin…

Bundestagu voton për dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz është kritikuar ashpër për mungesën e tij në…