Refuzimi i Villma Ruskovskës të gjunjëzohet para presionit politik është arsyeja që ajo është suspenduar. Ish shefja e Prokurorisë për krim të organizuar dhe korrupsion, Villma Ruskovska e cekë rolin e ministrit Spasovski në rastin “Besa Trans” si arsye kryesore për suspendimin e saj, transmeton Zhurnal.

Duke folur për presionet në Prokurori, Ruskoska tha se është suspenduar derisa ka zgjatur parahetimi.

Mua më suspenduan sepse nuk pranoja presione dhe ndikime. Denoncimi kishte të bëjë me atë, diku rreth 12-13 korrikut 2021, përgjegjësit për punë administrative kanë kryer kontroll në stacionin për kontroll teknik, kanë konstatuar parregullsi, kanë përgatitur vendim për mbylljen e stacionit, ndërsa vendimi është nënshkruar tre ditë pas fatkeqësisë. Sipas ligjit, është dashur të nënshkruhet në afat prej 15 ditëve”, tha Ruskovska për IRL duke konfirmuar se këtë inspektim e udhëheqë MPB ndërsa vendimin e nënshkruan ministri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Berisha për zhvillimet në veri: BE-ja dhe SHBA-të të dënojnë skenarin destabilizues të Beogradit

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka komentuar zhvillimet e fundit në veri…

Rrëzimi i aeroplanit në Itali, vdiqën miliarderi rumun dhe familja e tij

Një aeroplan i vogël privat është përplasur me një ndërtesë e cila…

Lidhja Shqiptaro-Amerikane kërkon nga BE-ja dhe SHBA-ja t’i ndalin presionet ndaj Kurtit e Osmanit

Lidhja Qytetaro Shqiptaro-Amerikane përmes një deklarate për media, kanë shprehur shqetësimin e…

Ukrainasit pretendojnë se pritet të ndodhin betejat më të mëdha kundër rusëve

Oleksiy Danilov, Sekretar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës,…

Liderët shqiptarë bashkë në kafe në qytetin e Vlorës

Pas përfundimit të ceremonisë e festimit të 110 vjetorit të pavarësisë së…