Rusia do të tërhiqet nga Këshilli i Evropës, një mbikëqyrëse e të drejtave të njeriut me bazë në Strasburg, Francë, që nga 15 marsi, njoftoi Ministria e Jashtme ruse.

Këshilli i Evropës, puna e të cilit është të mbrojë të drejtat e njeriut e sundimin e ligjit dhe është i ndarë nga Bashkimi Evropian, e kishte pezulluar anëtarësimin më 25 shkurt. 25, një ditë pasi pushtoi Ukrainën.

Ministrisë së Jashtme ruse arsyetoi vendimin duke pretenduar se anëtarët e NATO-s dhe BE-së po e kthejnë Këshillin e Evropës “në një instrument të politikës anti-ruse”.

Më 15 mars, Sekretares së Përgjithshme të Këshillit të Evropës, Marija Pejçinoviq Buriq, iu dha një njoftim për tërheqje, thuhet në deklaratë, raporton cnn.

Ndryshe, Këshilli i Evropës është një organizatë ndërkombëtare e themeluar në vazhdën e Luftës së Dytë Botërore për të mbështetur të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit në Evropë. E themeluar në vitin 1949, ajo ka 47 shtete anëtare, me një popullsi prej rreth 820 milionë banorësh dhe operon me një buxhet vjetor prej rreth 500 milionë eurosh.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zhbogar: “Reketi” u shndërrua në “reality show”

. Për ambasadorin e Bashkimin Evropian, Samuel Zhbogar, procesi gjyqësor për rastin…

Trafikim veturash nga Maqedonia e V. në Shqipëri, pranga 53-vjeçarit

Një 53-vjeçar në Shqipëri është vënë në prangat e policisë së Elbasanit…

20-vjetori i Euros

Monedha e përbashkët i bashkoi edhe më tepër vendet e BE-së. Por…

Imazhet rrëqethëse nga Brazili ku janë hapur qindra varre për të vdekurit nga coronavirusi

Brazili është duke u përgatitur për skenarin më të keq të mundshëm,…

Arrin në 83 numri i viktimave nga tornadot në SHBA

Biden shpall gjendjen e katastrofës natyrore në Kentaki Këto janë pasojat katastrofike…