Rusët po vazhdojnë të sulmojnë qytetin lindor ukrainas, Bakhmutin, i cili është bërë synimi kryesor i presidentit rus, Vladimir Putin.

Korrespondenti i Financial Times, Christopher Miller ndau një video të forcave ruse duke sulmuar me bomba fosfor qytetin e Bakhmutit.

Pamjet fillimisht u publikuan nga forcat e operacioneve speciale ukrainase.

“Bakhmuti tani. Armiku vazhdon të shkatërrojë qytetin dhe ne vazhdojmë ta mbrojmë atë!”, shkruanin forcat ushtarake ukrainase.

Kujtojmë se shefi i grupit mercenar rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin njoftoi të premten se ‘ushtarët e tij’ do të largohen nga qyteti ukrainas i Bakhmutit më 10 maj, sepse po iu mungon municioni.

Ai ka paralajmëruar presidentin rus, Vladimir Putin se do t’i largojë mercenarët pasi që nuk dëshirojnë të vazhdojë luftën pasi që luftëtarëve po iu mungon municioni. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pronarët në Britaninë e Madhe nuk do t’u lejohet të marrin bakshishet

Bakshishet e klientëve do të shkojnë për stafin e bareve dhe restoranteve…

Aksidentohet me makinë presidenti ukrainas

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky është përfshirë në një aksident automobilistik në Kiev.…

Pendarovski: Vendimi i Brukselit ishte goditje për të gjithë

Në të vërtetë ishte një goditje për të gjithë, jo vetëm për…

Arrestohet Greta Thunberg nga policia norvegjeze

Policia norvegjeze ka arrestuar sot aktivisten Greta Thunberg gjatë një proteste në…

Çulev paralajmëron masa të reja

Ministri teknik i Punëve të Brendshme, Naqe Çulev sot njoftoi se do…