Ministria e Jashtme ruse hodhi poshtë sot një kërkesë të ShBA-së për të vizituar korrespondentin e arrestuar të Wall Street Journal, Evan Gershkovich, raporton CNN.

Vendimi ishte në përgjigje ndaj Uashingtonit për të siguruar viza për gazetarët rusë kur ministri i Jashtëm Sergey Lavrov vizitoi Kombet e Bashkuara në Nju Jork, tha ministria.

“Në lidhje me këtë, Ambasada e ShBA-së është informuar se kërkesa e saj për një vizitë konsullore më 11 maj të shtetasit amerikan E. Gershkovich, i cili u ndalua me akuzën për veprimtari spiunazhi, po refuzohet”, thuhet në deklaratë.

ShBA e ka cilësuar Gershkovichin si të arrestuar gabimisht pas ndalimit të tij në mars me akuzat për spiunazh të ngritura kundër tij.

Gazetari Gershkovich aktualisht po mbahet në një burg në Moskë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kohë për lutje e bamirësi

“…Ai e di se disa prej jush do të jenë të sëmurë,…

Shtëpia e Bardhë emëron Alice Albright kryeshefe të MCC-së, Presidenca e Kosovës e mirëpret për bashkëpunim në fushën e energjisë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka bërë të ditur se Shtëpia e Bardhë…

Rritet numri qytetarëve që do të vendosen në karantinë shtetërore

Në karantinë shtetërore futen edhe 308 qytetarë. Me kthimin e shtetasve tanë…

Sfera misterioze e gjetur në një plazh huton japonezët dhe shkakton një ‘stuhi’ spekulimesh

Një sferë e madhe metalike që është shfaqur në një breg në…

Guvernatorët: Urdhërat e Trump për rihapjen e ekonomisë do të injorohen dhe sfidohen në gjykatë

Presidenti Donald Trump po ndeshet me kundërpërgjigje pas komenteve se “autoriteti përfundimtar”…